انواع صفحه نمایش و تکنولوژی بکار رفته در آن

انواع صفحه نمایش و تکنولوژی بکار رفته در آن عکس 1

صفحه نمایش

کیفیت صفحه نمایش گوشی های هوشمند و تلویزیون از جمله ویژگی هایی است که افراد زیادی به آن توجه خاصی دارند. با پیشرفت تکنولوژی و گذشت زمان و معرفی گوشی های هوشمند و دیگر تکنولوژی های جدید، تولید صفحه نمایش نیز دچار تغییراتی شده است و انواع مختلف با قابلیت های متفاوت به بازار عرصه شده‌اند.

بنابراین زمانی که کاربران قصد خرید دارند با انواع مختلفی از صفحه نمایش ها که هر کدام از آنها دارای نقاط قوت و ضعف هستند، مواجه می شوند. در نتیجه و در اکثر اوقات انتخاب و خرید گوشی هوشمند و دیگر اشکال تکنولوژی می تواند برای کاربر، امری دشوار به حساب آید.

صفحه نمایش ها به طور کلی به دو دسته LCD و LED تقسیم می شوند. در ابتدا، در ساخت گوشی های هوشمند از صفحه نمایش های LCD استفاده می شد و سپس با گذشت زمان و معرفی تکنولوژی های جدید، صفحه نمایش های LED نیز تولید شدند و مورد استفاده قرار گرفتند.

صفحه نمایش های LCD

حتماً اولین نامی که درخصوص صفحات نمایش به ذهن خطور می کند، LCD است. در واقع LCD ها نوع جدیدتر صفحه نمایش CRT هستند که جایگزین آن شدند و سال های زیادی است که در لوازم خانگی مانند تلویزیون استفاده می شوند.

اما افزون بر تلویزیون، استفاده این نوع از صفحه نمایش هم در تبلت، گوشی های موبایل و دیگر دستگاه های دیجیتال رخنه کرده، به گونه‌ای که تا امروز نیز، نام آن در مقابل نوع صفحه نمایش بخش بزرگی از تبلت ها و گوشی های هوشمند به چشم می خورد.

همانطور که میدانید، وضوح صفحه نمایش و کیفیت رنگ LCD پایین میباشد، اما با گذشت زمان انواع مختلفی از این تکنولوژی، همانند Super LCD، TFT ،IPS جهت پیشرفت آن تولید شدند که در ادامه و در سایت چی میخواین، به معرفی آنها می پردازیم.

"انواع

TFT

اولین نوع از صفحه نمایش های ال.سی.دی، TFT می باشد که با تدبیر و مدیریت بهتر پیکسل‌ها، کیفیت تصویر و میزان وضوح پخش شده در آن را افزایش می دهد. مخفف TFT کلمه Thin Film Transistor می باشد و به معنای ترانزیستور لایه نازک می باشد و طراحی آن به گونه ای است که پیکسل ها هم به صورت افقی و هم به صورت عمودی در کنار هم قرار گرفته اند.

در TFT، هر پیکسل به یک ترانزیستور سیلیکون آمورف و یک خازن متصل است، این نوع طراحی اجازه می دهد تا هر پیکسل به طور جدا شارژ شود و این شارژ حتی بعد از رفرش شدن برای تصویر جدید باقی بماند.

مصرف باتری موبایل در صفحه نمایش های TFT نسبت به تکنولوژی های قدیمی‌تر کمتر میباشد، البته در مقابل صفحه نمایش های جدیدتر مصرف باتری بیشتری دارد و همینطور در زیر مستقیم نور شدید آفتاب افت کیفیت دارد.

صفحه نمایش های TFT در مواردی همانند نمایش رنگ های کدر و زاویه دید ضعیف است، ولی به علت اینکه تولید این تکنولوژی هزینه های کمتری دارد، همچنان در میان شرکت های تولیده گوشی های هوشمند از جایگاه بالایی برخوردار است.

با وجود مشکلات نامبرده، تولید کنندگان گوشی های هوشمند برای تولید محصول با کیفیت بالاتر از تکنیک ها روش های خاصی برای تولید آنها استفاده می کنند. با انجام مقایسه صفحه نمایش TFT در گوشی های گران قیمت و رده بالا و گوشی های ارزان قیمت از نظر زاویه دید و کیفیت، این تفاوت دیده می شود.

"انواع

IPS

IPS یکی از ستایش آمیز نوع صفحات نمایش LCD است و نسخه پیشرفته تر TFT، که در بالا به آن اشاره کردیم، به حساب می آید. ای.پی.اس ها قیمت بالاتر و کیفیت بهتری نسبت به نسخه قبلی خود دارد، همچنین برخلاف صفحه نمایش TFT در زیر نور مستقیم آفتاب هم قابل استفاده می باشد.

از اساسی ترین نقاط ضعف این نوع صفحه نمایش LCD، می توان به عدم توانایی در تولید رنگ مشکی باکیفیت و عمیق نام برد. به گونه‌ای که رنگ مشکی، بیشتر متمایل به رنگ خاکستری تیره است.

به علت وجود یک لایه برای نور پس زمینه، عموماً گوشی هایی که به این تکنولوژی مجهز هستند، ضخامتی بیشتر از دیگر محصولات مشابه در بازار را دارند. تمامی پیکسل های بکار رفته در این تکنولوژی تا زمانی که صفحه دستگاه روشن است، به گونه‌ای نور پس زمینه دارند، پیکسل های مشکی نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

این امر باعث می شود نمایش رنگ مشکی و کنتراست در این صفحه های نمایش تا حدودی دچار مشکل شوند. از طرفی دیگر، صفحه نمایش های IPS LCD این توانایی را دارند تا با فشرده کردن و جمع کردن پیکسل ها، تصاویری واضح تر و شفاف تر را نمایش دهند.

 

Super LCD یا SLCD

طور کلی در گوشی های HTC این نوع صفحه نمایش بسیار زیاد دیده می شوند البته دیگر برندهای تولیدکننده گوشی های هوشمند نیز از این تکنولوژی استفاده می کنند اما به شکل عمده در اکثر گوشی های HTC از این فناوری استفاده زیادی است و هر سال با گذشت زمان ارتقا پیدا می کند.

صفحه نمایش های Super LCD  و IPS LCD از نظر فناوری، تفاوت زیادی با یکدیگر ندارند اما علت اینکه این دو تکنولوژی از یکدیگر جدا هستند، این است که در صفحه نمایش های Super LCD هیچ فاصله و شکاف در بین محافظ صفحه نمایش بیرونی و سنسور تاچ صفحه نمایش وجود ندارد، در نتیجه این امر، به دلیل نزدیک تر بودن گلس به LCD، انعکاس تصویر بسیار کمتر دیده می شود.

صفحات سوپر ال سی دی دیگر امتیازاتی مانند دید بهتر در خارج از خانه و مصرف کمتر را دارند. سوپر ال سی دی ها شامل دو نسخه Super LCD 2 و Super LCD 3 است.

 

صفحه نمایش های LED

صفحه نمایش های LED یا  Light-Emitting Diodes مدت تقریبا زیادی است که وارد بازار جهانی شده اند که نسبت به صفحه نمایش های LCD هزینه ساخت سنگین‌تری دارند و در نتیجه از روشنایی بیشتر، مصرف کمتر باتری و همچنین کیفیت رنگ بهتر برخوردارند. با گذشت زمان انواع مختلفی از این نوع  تولید شده است.

 

OLED

OLED که مخفف عبارت Organic Light-Emitting Diodes می باشد گونه‌ای از صفحه نمایش های LED هستند که دچار تغییراتی در تکنولوژی ساخت آن شده است. می توان با اطمینان گفت که فناوری OLED بهترین پیشرفتی است که پس از زمان عرضه LCD روی داده است.

OLED یک ماده ارگانیک می باشد که از  لایه مواد آلی بر پایه کربن طراحی و ساخته شده و تا زمانی که جریان برق از داخل پیکسل های آن عبور کند خاموش است، پس از عبور الکتریسیته از خود نور منتشر می کند.

غلظت رنگ مشکی در این نوع از صفحه نمایش بسیار با کیفیت است و همچنین این فناوری نیازی به نور پس زمینه ندارد.

در حال حاضر بسیاری از شرکت های تولیدکننده در  گوشی های هوشمند پرچمدار خود از این نوع تکنولوژی استفاده می کنند. شرکت سامسونگ از  مهم ترین برند های تولید کننده صفحه نمایش اولد است.
گوشی هایی که دارای این نوع از صفحه هستند دارای حجم کمتر و وزن سبک تری نسبت به دستگاه های مشابه با تکنولوژی LED می باشند چراکه لایه هایی که وظیفه نوردهی را بر عهده داشتند، حذف شده اند.

"انواع

انواع صفحه نمایش های OLED

 

MicroLED

این نوع صفحه نمایش به MLED نیز شناخته می شود. در این نوع، هر پیکسل به صورت جداگانه به LED خود متصل است و مانند صفحه نمایش های TFT، هر پیکسل به تنهایی و جداگانه می تواند روشن شود، در این حالت بنابرین دیگر به نور پس زمینه نیازی نیست.

این تکنولوژی (برخلاف صفحه نمایش های OLED برای تولید نور) وابسته به ترکیبات آلی نیز نمی باشد اما به دلیل هزینه های ساخت بسیار سنگین این فناوری هنوز برای استفاده در دسترس نمی باشد.

 

POLED

شرکت ال‌جی (LG) بیشتر از تکنولوژی اولد پلاستیکی (POLED) در ساخت صفحه نمایش های خود استفاده کرده است. POLED نوعی صفحه نمایش اولد است که در بدنه و ساختار آن از پلاستیک به جای شیشه استفاده شده است، به همین علت، قابلیت های شگفت‌انگیز مانند نازک بودن، انعطاف پذیر بودن،سبک بودن و مقاومت هر چه بیشتر به آن اضافه شد.

استفاده از نوع پلاستیک در میزان انعطاف پذیری POLED، تاثیر مستقیم دارد.

 

AMOLED

AMOLED مخفف عبارت Active Matrix Organic Light-Emitting Diode به معنای دیود تابنده نور ارگانیک ماتریکس فعال است که در ساختار بدنه آن از شیشه بهره گرفته شده است. این نمایشگرها در آغاز توسط برند سونی توسعه داده شد، پس از آن و در سال 2005 میلادی شرکت سامسونگ طرح مربوط به این نوع از نمایشگرها و همچنین نمایشگرهای Super AMOLED را از شرکت سونی خریداری نمود.

نهوه کار AMOLED شباهت  بساری به OLED دارد. یک نمایشگر AMOLED، دسته ای از لایه های آندی،ارگانیک و کاتدی روی یک لایه یا ماده‌ی دیگر قرار می گیرند. در این تکنولوژی، پیکسل ها به شکل نقطه به نقطه بر روی یک مدار در کنار هم دیگر قرار می گیرند و هر یک از این پیکسل ها توانایی این را دارد تا به شکل جداگانه فعال و روشن شود.

در حقیقت این مدار مربوطه، با ایجاد کردن یک ولتاژ و فرستادن آن به آندها و کاتدهای هر پیکسل، باعث تحرک ماده ارگانیک موجود در بین الکترودها شده و در نتیجه این امر، نور تولید می شود.

از دیگر از قابلیت های این صفحه ها، قدت پیکسل ها در خاموش شدن کامل می باشد، در نتیجه صفحه گوشی می تواند کاملا سیاه شود. این خصوصیت باعث می شود که محتوای صفحه نمایش با کیفیت بالاتری به کاربر نشان داده شود، همینطور به علت خاموش شدن پیکسل های غیر ضروری و غیر فعال بودن آن، در مصرف باتری گوشی صرفه جویی می شود.

از دیگر امتیاز های تکنولوژی AMOLED  می توان به ظرافت رنگ عالی، سرعت پاسخگویی بسیار بالا، اندازه نازک تر، وزن کمتر، مصرف بسیار پایین انرژی، روشنایی تصویر بیشتر و غیره اشاره نمود.

البته این نوع از تکنولوژی در زیر نور مستقیم خورشید عملکرد ضعیفی دارد همچنین قیمت آن نیز به مراتب از دیگر صفحه نمایش ها بالاتر می باشد، این نکات از معایب صفحه نمایش AMOLED است.

 

Super AMOLED

این نوع صفحه مختص شرکت سامسونگ است. برند سامسونگ یک صفحه لمسی بسیار باریک حدود یک هزارم میلی متر به نمایشگرهای AMOLED اضافه کرد و  با نام Super AMOLED عرضه کرد. سامسونگ در ابتدا از این تکنولوژی تنها در گوشی های هوشمند پرچمدار استفاده می کرده اما اکنون آن را در گوشی های رده متوسط خود نیز استفاده می کند.

از لحاظ کیفیت نور و رنگ Super Amoled و Amoled تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند، نکته‌ای که آنها را از یکدیگر متمایز می کند مربوط به بخش حسگر لمسی آن است که در صفحه های Super Amoled به جای اینکه از یک لایه جداگانه لمسی بهره‌گیری، این سنسور لمسی درون خود صفحه نمایش ساخته شده است، به همین علت حسگر بسیار قوی‌تر و هوشمندتر از نسخه‌های قبل می شود.

این صفحه ها باکیفیت ترین و نازک ترین نوع صفحه موجود در بازار می باشد. نمایشگرهای Super AMOLED سامسونگ از روش مخصوصی در چیدن پیکسل ها استفاده می کنند که به نام matrix Pentile شناخته می شود. مثلاً در طراحی صفحه نمایش گوشی گلکسی S10 Plus، این تکنولوژی به کار رفته است.

 

Super AMOLED Plus

Super AMOLED Plus نسخه ارتقاء و بهبود یافته Super AMOLED سامسونگ می باشد. در پنل های این تکنولوژی، 50 درصد ساب پیکسل (Sub-Pixel) بیشتری دیده می شوند. منظور از ساب پیکسل، تک تک سلول های رنگی به کارگرفته شده است که در یک پیکسل دیده می شوند.

این نمایشگرها نسبت به نسل پیش یعنی Super AMOLED، روشن‌تر و باریکتر شده است و بازده آن همچنین 18 درصد افزایش پیدا کرده.

 

Clear Black

Clear Black نمایشگری است که در بعضی از گوشی های نوکیا کاربرد دارد. کمپانی نوکیا معتقد است Clear Black نسل جدیدی از نمایشگر نیست بلکه به نوعی یک فناوری محسوب می شود.

فناوری Clear Black با از بین بردن بازتاب نور باعث بهبود کیفیت تصویر و ایجاد رنگ های سیاه و سفید واقعی می شود و رنگ های تیره را تیره تر و رنگ های روشن را روشن تر نمایش می دهد. این تکنولوژی هنوز به بازار عرصه نشده است.

 

صفحه نمایش خمیده

این نوع تکنولوژی از محبوب ترین و پرطرفدارترین میان کاربران به حساب می آید، با وجود معایبی نسبت به صفحه نمایش های تخت، هنوز طرفداران خود را دارد. این نوع تکنولوژی علاوه بر ظاهر زیبایی که دارد، باعث کم شدن حداقلی حاشیه های کناری گوشی هوشمند می شود.

از معایبی که می توان به آن اشاره کرد به علت خمیدگی صفحه ممکن است محافظ صفحه به راحتی پیدا نشود . هزینه آن نیز کمی بیشتر است.

"انواع

 

از اینکه در این مقاله به همراه تیم چی میحواین بوده‌اید از شما متشکریم.

منبع: www.bgr.com

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.